O nás

     Šumavský pipe club byl založen 17.6.1994 v prachatické vinárně Vanesa jako zdužení vyznavačů, sběratelů a příznivců veškerých dýmek a příslušenství. Zde je jeho jedenáct zakládajících členů: Václav Vachta, Ing.Dalibor Rund, Jan Hanžl, Jindřich Rosa, Dr.Ludvík Zíma, MUDr.Beáta Vozábalová, Lumír Vozábal, MUDr.Ludmila Haklová, Marius Kuřátko, Lubomír Švec a Richard Štefánkovič. V zápětí byl vytvořen návrh stanov a na jeho základě zvoleno i první vedení: prezidentem byl zvolen Ing.Dalibor Rund a víceprezidentem duchovní otec celého tohoto dění, pan Václav Vachta. Ministerstvo vnitra ČR byl Šumavský pipe club zaregistrován dne 21.10.1994 jako sdružení(svaz,spolek,společnost).

 

     ŠPC vznikl v době dýmkařského boomu a tak počet jeho členů skokem narostl až k číslům kolem třicítky, kdy se do Prachatic sjížděli dýmkaři nejen z relativně blízkých Volar či Vimperka ale i z Třeboně, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Berouna a Prahy. Po několika letech začal zájem zvolna opadat - tak jako všude - tak že dnes je nás šestnáct. Od roku 2000, tedy vstupu našeho součastného prezidenta Antonína Votavy, funguje naše strakonická odnož či pobočka; dlužno dodat, že strakonických členů pomaličku přibývá a dnes tvoří téměř polovinu klubu.

 

CO DĚLÁME

     Scházíme se vždy nejméně jednou měsíčně (a to druhý čtvrtek v měsíci) v prachatické restáuraci Černý medvěd, před tím bývala naším domovem U Vojtů, Park, Punkva a začínalo se ve Vanese.

     První klubovou soutěž v pomalém kouření podle pravidel CIPC jsme uspořádali už 10.11.1994. Kouřilo nás tehdy 17 a tabák Fischer Mans Love vydržel hořet našemu nejstaršímu členovi, bývalému schwarzenberskému hajnému panu Václavu Fenclovi. Jeho čas byl 1:16:20. Hostem soutěže byl pan Jaromír Bis, jeden ze spolumajitelů BPK Proseč. Atmosféru tohoto setkání myslím v sobě nosíme dodnes......

  

     Brzy poté jsme se rozhodli pořádat pravidelné silvestrovské koření - zprvu jako záležitost čistě klubovou, později otevřenou všem, kdo mají v tu chvíli chuť

a čas, čímž vznikla tradice příjemných setkání. O své činnosti a kouření dýmky jsme tehdy pravidelně psali do okresních novin, dokonce jsme na toto téma uspořádali anketu.

     V roce 1995 jsme rozhodovali mezi članstvím v Pipe clubu ČR a Asociací pipe klubů ČR a na základě dodaných podkladů se rozhodli pro první variantu. Díky tomu jsme se v roce1996 stali pořadateli IV.Mistrovství ČR v pomalém kouření dýmky. Proběhlo 17.-19.5.1996 v hotelu Park za účasti 49 kuřáků z ČR a Polska. Soutěžní tabák Orlík vydržel vítězi Janu Pátému z PC Poděbrady hořet až do nového rekordu 2:29:37. Opět musím napsat, že atmosféra této akce je pro nás dodnes živá.

     13.3.1997 jsme poprvé z recese zkusili soutěžit s dlouhými fajfkami. Pak jsme si to zopakovali v listopadu a nakonec se z toho stala pravidelná akce, kterou jsme po úmrtí našeho prvního člena pana Václava Fencla v r.2002 pojali jako jeho memoriál. Koncem dubna proběhl první ročník Jarní šumavské fajfky, která se později jako Zlatá šumavská fajfka a ještě později jako Šumavská fajfka stala součástí Českého poháru. Pan Vachta v té době intenzivně trénoval a začal stabilně dosahovat časů kolem 1:20:00 a výš, až pod hranici dvou hodin. Druhým nejvýkonnějším borcem v našich barvách byl tehdy pan Jiří Nečekal.  

 

     V r.1998 jsme pomáhali uvést v život Dýmkařský klub Královského města Českých Budějovic. Pan Václav Vachta jako soukromá osoba navštívil mistrovství světa v Benátkách. V roce 1999 se rozběhl Český pohár.

 

     Rok 2000 přinesl první soutěž v kouření doutníků, která se již stala tradicí, stejně jako její říjnový termín. A jak bylo napsáno výše, uvítali jsme v tomto roce také prvního našeho člena ze Strakonic. Byl jím náš součastný prezident, pan Antonín Votava, který se brzy vypracoval do klubové špičky. Postupně po něm přibyli další strakoničtí a díky pilnému tréninku se i oni stali brzy velmi platnými při soutěžení.

 

     9.11.2002 va věku 80let zemřel první náš člen pan Václav Fencl. Na jeho památku bylo pravidelné listopadové kouření z dlouhých fajfek od r.2002 nazváno Memoriálem Václava Fencla.

 

     30.5.- 1.6.2003 jsme pořádali XI.Mistrovství ČR v pomalém kouření dýmky. A máme-li věřit kronice, pak v listopadu tohoto roku poprvé člen ŠPC zvítězil na nedomácí půdě. O tento historický zápis se zasloužil na Martinském kouření v Hradci Králové pan Milan Marek.

 

     Rok 2004 byl šťastným pro pana Vachtu: na svátek práce se stal v Malackách mezinárodným majstrom Slovenska v pomalom fajčení. A aby toho nebylo dost, 7.října to pan Votava mistr malířský, všem vymaloval na mistrovství českém. Někdy tou dobou jsme z restaurace Punkva kvůli jejímu zavření přesídlili do podniku U Vojtů a poté do restaurace Černý medvěd kde se scházíme dodnes.Vyjímečnost roku 2004 ještě zdůrazňuje fakt, že pan Votava se stal i výtězem Českého poháru (přičemž pánům Nečekalovi, Vachtovi a Markovi patřilo 3.,5, a 6.místo a díky tomu náš klub zvítězil i v soutěži klubů). Byl to rok vskutku mistrovský.

 

     V roce 2005 se nám podařilo obhájit double z roku předchozího. Zásluhu na tom měli pánové Votava, Vachta, Polák a Nečekal - místo první, třetí, jedenácté a čtrnácté.

 

     A protože to nemohlo trvat věčně, v roce 2006 nám patřily "jen" příčky 2,3,10 a 13 což výsledně dalo 2. místo mezi kluby. Zřídili jsme instituci čestného členství. Našimi čestnými členy se podtupně stali Jan Pátý, Vítězslav Dudák, Přemysl Omrt, Dalibor Rund a Věra Vachtová.

 

Naše postoje

     Protože ŠPC datem svého vzniku patří mezi nejstarší pipe cluby v republice, cítí svůj podíl na vytváření konsensu mezi Pipe clubem a Asociací pipe clubů ČR a snaží se připomínat to, co je oběma organizacím společné, a nikolv to, čím se od sebe liší. Stále si totiž myslíme, že jakékoliv štěpení a dělení je pouze na škodu věci.             

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode